Dudak Dolgusu

Dolgu

Dolgu yöntemi geçici bir tedavi yöntemi olup etkisi 6 aya kadar devam etmektedir. Ancak Dolgunun etki süresini değiştiren unsurların başında dolgu uygulanan kişinin yaşı ve dolgu uygulanan bölge gelmektedir. Herkes dolgu yaptırabilme imkanına sahiptir. Sadece emziren anneler ile hamile kadınların dolgu yaptırması uygun değildir. Dolgu işlemi oldukça kısa sürmektedir.10-15 dakika süren dolgu uygulamaları alın, boyun ve göz çevresindeki çizgileri önlemek, terlemeyi önlemek ve kaş kaldırmak için gerçekleştirilmektedir. Dolgu uygulamaları sonrasında herhangi bir acının meydana gelmesi söz konusu değildir. Dolgu sonra hastalar günlük yaşamına hemen dönebilmektedir. Dolgu etkisi uygulama sonrasında 7 günlük süre sonunda tamamen görülmeye başlanır.

Doğal Dolgu

En büyük faydası, tamamen doğal olmasıdır, Dolgu; “Clostridium botulinum” isimli bir bakteriden elde edilen proteindir, bu enzimin işlevi ise, beyinden kasa giden sinyalleri keserek onu işlevsiz kılmaktır, belirli bir süre içerisinde kasa giden tüm sinyaller, yüz mimiklerinin tekrarlanması ile ciltte bazı kırışıklıklar meydana getirir, bu kırışıklıklar ise bu kasların gevşemesi sağlanarak sonlandırılır, bunu buruşmuş bir kağıdı düzleştirdiğinizde hala üstündeki yüz kırışıklarının durması ancak bu kırışıklıkları oluşturan kalın kıvrımların gevşetilerek kağıdın kendi kendisini rahatlatarak size gerek kalmadan pürüzsüzleştirmesi olarak düşünebilirsiniz, bir diğer faydası ise dolgu tedavisinin herhangi bir yan etkisinin bulunmamasıdır, en ağır dozlarda dahi herhangi bir organınızda hasar bulunmaz.

Dolgu uygulamaları sırasında, hastaların en büyük isteği doğal bir görünümdür, böylece dolgu yaptırdıkları belli olmaz, dolgu faydalarından birisi de söz konusu doğallığın, ilaç dozlarının ayarlanması ve kaslara zaman içinde, parça parça zerk edilmesi ile de yakalanabilmesidir, böylece yüzünüz birden sert bir değişimin içine girmemiş olur, onun yerine zaman içinde aşama aşama ve doğal bir şekilde değişerek kendisini gizler.

Baby dolgu

Baby dolgu yöntemi yüzün donuk durmasını engelleyen, kırışıkları azaltan ve mimiklerin hareket etmesini sağlayan dolgu yöntemlerinden biridir. Bu teknikte düşük dozda enjeksiyon uygulanmaktadır. Düşük doz uygulaması sayesinde hem mimikler doğal bir şekilde hareket edebilir hem de cildin kırışmasını engellenir. Baby dolgu uygulaması uzman cerrahlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Baby dolgu uygulamasında kullanılan enjeksiyonlar botullinum toksin kullanılarak üretilmektedir. Az miktarda uygulanan enjeksiyon kısa sürede kasları gevşetmekte ve kasılan sinirlerin rahatlamasını sağlamaktadır. Baby dolgu 15 dakika süren bir operasyon olup yüz kaslarına enjekte edilmektedir. Doğal ve genç bir görünüm kazanmanızı sağlayan baby dolgu uygulamasının etkisi birkaç gün içerisinde kendini gösterir.

Minimal dolgu

Dolgu uzun yıllardan beri uygulanan ve kişilerin görünümünü tamamen değiştiren bir uygulamadır. Dolgu ile ilgili en çok karşılaşılan sorunlardan biri de dolgu'nun doğal bir görünüm kazandırmamasıdır. Doğal bir görünüme sahip olmak için mutlaka uzman bir cerrahtan destek alınmalıdır. Minimal dolgu uygulaması donuk görünümü engeller. Yüzde gerekli bölgelere uygulanan minimal dolgunun doğru miktarlarda uygulanması çok önemlidir. Minimal dolgu yönteminde kişiye özel dolgu tasarımı hazırlanmaktadır. Burada kişinin mimik yapısı, yaşı ve cildin durumu dikkate alınmaktadır. Kişinin durumu dikkate alındıktan sonra uygun tedavi yöntemleri geliştirilmektedir.

Önleyici Dolgu

Önleyici dolgu yaşlanmaya karşı cildi koruma altına alır. Son zamanlarda daha da yaygınlaşan önleyici dolgu uygulaması genç kadınlar tarafından çok tercih edilmektedir. Erken yaşlardan itibaren başlayan dolgu uygulamaları kırışıklığı önlemek adına büyük önem taşır. Bu sayede yüz deforme olmadan koruma altına alınmaktadır. 20’li yaşlardan itibaren önleyici dolgu uygulamalarına başlanırsa ilerleyen dönemlerde pürüzsüz bir cilde sahip olma imkanı sunulmaktadır. Ancak 30’lu yaşlardan itibaren başlanılan önleyici dolgu uygulamalarında pürüzsüz bir cilde sahip olunamasa da kırışıklıklar azaltılıyor ve yeni kırışık oluşmasının önüne geçiliyor. Önleyici dolgu uygulaması minimal dozda uygulanmakta olup herhangi bir mimik kaybına neden olmaz.

Masseter Dolgu

Masseter dolgu yüzün alt kısmında yer alan kasların inceltildiği operasyonlardır. Yüzün alt kısmında meydana gelen veya geçmişten beri var olan şekil bozukluklarını tedavi edebilmek için masseter dolgu kullanılmaktadır.  Kare yüzler küçültülerek orantılı bir yüz şekli elde edilmesi amaçlanmaktadır.  Hem fiziksel hem de estetiksel problemlere neden olan yüzdeki şekil bozukları masseter dolgu sayesinde ortadan kaldırılmaktadır. Dolgu ile çene küçültme operasyonunda çenenin boyutunu küçültebilmek için botulinum toksini çene kaslarına enjekte edilmektedir. Çene küçültme ameliyatı ile dolgu ile çene küçültme operasyonları tamamen birbirinden farklıdır. Dolgu ile çene küçültme operasyonlarında acısız ve klinik ortamında gerçekleştirilebilen bir operasyon söz konusu iken çene küçültme ameliyatlarında çene kemiğine kesiler atılır ve tıraşlama yapılır.

Çene küçültme ameliyatı cerrahi bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Masseter dolgu ile çene küçültürken herhangi bir kesi atılması söz konusu değildir. Doğal bir incelik sağlayan masseter dolgusu TMJ hastalığının tedavisi için oldukça ideal bir yöntemdir. Masseter dolgu sonrasında hastalarda herhangi bir ağrı durumu söz konusu olmamaktadır. Masseter dolgu ile uygulandıktan 2-4 ay sonra ikinci tedavi mutlaka uygulanmalıdır. Birçok hasta için üçüncü dolgu seansına ihtiyaç duyulmaz. Ancak çenesini çok daha fazla küçülttürmek isteyen kişilerde 3. bir operasyona ihtiyaç duyulabilir.

Nefertiti Dolgu

Dolgu çeşitlerinden bir diğeri de nefertiti dolgu uygulamasıdır.  Gençleştirici bir etkiye sahip olan nefertiti dolgu çene ve boyun çizgisini baz alan bir uygulamadır. Boyun bölgesi son derece hassas olan bölgelerden biridir. Etkili bir sonuç alınmak istiyorsa nefertiti dolgu oldukça etkilidir.  Çenenin yeniden tanımlanması ve boyun çizgilerinin yumuşatılması için nefertiti dolgusu uygulanmaktadır. Cildi pürüzsüz bir hale getiren bu dolgu türü gençleştirici etkisiyle şaşırtıcı bir cilt ortaya koymaktadır. Nefertiti dolgusu uygulamasında bir dizi dolgu enjeksiyonu uygulanmaktadır. Dolgu uygulaması çerçevesinde sarkık deri yukarıya doğru çekilir ve sıkılaştırılır. Bölge daha canlı bir hale getirilerek estetik bir görünüm kazandırılması amaçlanır. Nefertiti dolgusu hem tıbbi hem de kozmetik tedavilerde uygulama alanı bulmaktadır.

En popüler ameliyatsız tedavi yöntemlerinden biri olan nefertiti dolgusunda ince uçlu iğneler kullanılarak işlem yapılmaktadır.  Enjeksiyon esnasında ve sonrasında herhangi bir acı hissedilmesi söz konusu değildir. Ancak doktor ve hastaların karşılıklı olarak istemesi halinde topikal anestezi uygulaması yapılabilmektedir. Hastanın taleplerine göre ağrı kesici verilmesi de söz konusudur. Nefertitit dolgosunun etki süresi 3-6 ay arasında değişmektedir. Nefertiti dolgusunda da normal dolgusun içeriği kullanılmaktadır. Yüzün alt kısmındaki bölgeler dolgu tedavisiyle eski görünümüne kavuşmaktadır. Nefertiti dolgusu çene çizgisinin tanımını arttırırken boyunda yer alan platis kaslarını rahatlatma ve bantları düzleştirme etkisine sahiptir.  Nefertitit dolgusunun etkileri 2-3 hafta içerisinde görülmeye başlanır.

Language
error: Content is protected !!
× Bize Ulaşın !