Saç Ekimi

Saç ekimi bir kaç temel aşamadan meydana gelir.

1- Saç Ekimi Operasyonuna Hazırlık

Saç ekimi operasyonu öncesinde, saç ekimi operasyonuna hazırlık aşamasında, saç ekiminin daha kolay ve başarılı geçmesini sağlamak için hastaya düşen bazı sorumluluklar vardır.  Saç nakli öncesinde dikkat edilmesi gerekenler

Operasyon gününe karar verirken, sonrasından en az 3 gün dinlenebileceğiniz bir gün seçilmelidir.

Operasyon günü hafif yemekler yenmeli, operasyona hafif  bir kahvaltı yapılarak gelinmelidir.

Operasyon sonrası, ekilen saç köklerinize zarar vermemeniz için operasyon günü, kolay giyilip çıkarılan rahat kıyafetlerle saç ekim merkezine gidilmesi gerekmektedir. Kafadan rahat geçirilecek yakası açık ya da düğmeli kıyafetler tercih etmelisiniz.

Saç ekimi merkezine size verilen saatte gitmeye ve geç kalmamaya özen göstermelisiniz. Saç ekim merkezine gittiğinizde sizi hasta danışmanınız karşılayacaktır.

Saç ekimi merkezinde operasyona hazırlık 5 temel aşamadan oluşur.

2-Operasyon Öncesi Anestezi

Saç ekimi operasyonları lokal anestezi altında yapılmaktadır.

Çeşitli riskler içerdiği için ve gerekli olmadığı için saç ekimi genel anestezi ile yapılmaz.

Lokal anestezi bölgesel bir hissizlik yarattığı için, operasyon süresi boyunca hasta uyanık ve tamamen kendindedir.

Bazı kişiler fobi derecesinde operasyon ya da iğne korkusu yaşayabilmektedir. Bu gibi durumlarda, hastayı lokal anestezi süresince uyutacak iğnesiz ve kısa süreli bir sedasyon uygulaması yapılabilir.

Operasyon odasına alınan sedyeye öncelikle yüz üstü olarak yatacaktır. Lokal anestezi için tüm kafa bölgesi dezenfekte edilir. Dezenfektasyon sonrasında  greftlerin toplanacağı ense bölgesine enjeksiyon iğnesi ile anestezik ilaçlar uygulanır. Lokal anestezinin uygulanma esnasında, hasta küçük ölçekli bir yanma hissedebilir. Lakin bu yanma birkaç dakika içinde geçer. Lokal anestezinin etki etme süresi kişiden kişiye değişmekle birlikte yaklaşık 15 ile 20 dakika arasındadır. Lokal anestezi sayesinde, kişi herhangi bir acı veya ağrı hissetmez. Eğer kişide iğne korkusu varsa, lokal anestezi öncesinde anestezik ilaçların nefes yoluyla verilmesi prensibine dayanan sedasyon işlemi yapılır. Hasta sedasyon ile 10 -15 dakikalığına uyutulur. Bu işlem hastanın yaklaşık 10 dakika süren lokal anestezi işlemini hissetmesini engellenir. Sedasyon sayesinde hasta, lokal anestezi için ense bölgesine yapılacak olan iğneleri hissetmez. Lokal anestezi sonrasında ilacın etkisini göstermesi beklenir ve sonrasında saç ekimi süreci başlar.

3- Greftlerin Toplanması

 Operasyonda FUE Yöntemi Tercih Edilirse Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Günümüzde, tıp literatürüne girmiş en son saç ekimi tekniği FUE’dir. FUE aynı zamanda dünyada en çok uygulanan saç ekimi tekniğidir. FUE greftlerin nasıl toplanacağını belirleyen bir tekniktir. FUE Tekniği’nin iki farklı uygulama şekli vardır. Bunlar Manuel-punch ve Mikromotor’lu FUE’dir.

Saç ekiminin ilk ve en temel aşaması olan greftlerin toplanması esnasında, ense bölgesindeki saç kökleri manuel punç ya da mikromotor yöntemiyle tek tek gevşetilir.

Manuel-Punch FUE
“Piasemen” adı verilen kaleme benzeyen bir alete takılan iğneler vasıtasıyla, saç kökleri gevşetilir. Aletten kastedilen bir makine değildir. Bu yüzden manuel, yani elle alım olarak da bilinir. Gevşetme sonrasında micropen-set adı verilen cımbıza benzeyen bir diğer aletle, saç kökleri toplanır. Elle yapılan bu işlem, Mikromotor’lu FUE’ye oranla daha fazla emek ve zaman gerektirir. Manuel-punç yöntemi günümüzde yerini daha çok micromotor uygulamasına bırakmıştır.

Mikromotor FUE
Manuel-punç’tan çok daha yeni ve gelişmiş bir yöntemdir. Mikromotorlu FUE, adından da anlaşılacağı gibi elektronik bir cihazdır. Mikromotor cihazının bulunmasıyla birlikte birçok doktor manuel-punçı bırakarak, micromotor kullanmaya başlamıştır. Elektirikli belirli bir uygulama hızına göre ayarlanabilen Micromotor cihazında greftler, cihazın ucundaki iğneler vasıtasıyla gevşetilir ve yine micropen-set yardımıyla toplanır.

Bu iki uygulamadan biri ile gevşetilen saç kökleri, pen-set adı verilen cımbız benzeri medikal bir alet yardımıyla toplanır. Toplana saç kökleri ekime hazır hale getirilmek üzere, içerisinde saline serum olan petri adındaki cam kaplara alınır.

Ekim yapılacak saç kökü sayısı kadar greft toplandıktan sonra donör bölge, temizlenerek bandajlanır. Donör bölgesindeki bandaj ilk yıkama yapılana kadar çıkarılmayacaktır. Saç ekimi operasyonlarında ilk yıkama doktorun önerisiyle 3. ya da 4. gün yapılabilir. Bandajların açılması ve ilk yıkama işlemi, verilen günde saç ekimi merkezi tarafından yapılır.

4- Toplanan Greftlerin Ekime Hazırlanması

Greftlerin toplanmasından sonra, bu greftlerin ekim için hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Saç ekiminde greftler toplanırken, bir yandan da hemşireler tarafından toplanan greftler içerisinden saç kökleri alınarak düzgünce yerleştirilir. Tek tek ayrılan saç kökleri, ekim aşamasına kadar canlı kalması ve zarar görmemesi için belirli bir soğuklukta ve özel olarak muhafaza edilirler. Toplanan greftlerin ekime hazırlanması iki temel aşamadan meydana gelir. Bunlar, toplanan greftlerin ayıklanarak saç köklerinin ekim için uygun şekilde hazırlanması ve doğruGreftlerin hazırlanması iki aşamadan oluşmaktadır. Bunlar; greftlerin ayıklanması ve saç köklerinin muhafaza edilmesidir.

Greftlerin Ayıklanması
Toplanan greftler içerisinde saç kökleri ve deri, yağ ya da doku parçaları bulunmaktadır. Bu greftler Micropen-set yardımıyla toplandıktan sonra, saline serum içerisinde dikkatlice gereksiz doku parçalarından ayrıştırılır. Saç kökleri alınarak, ekim için hazır hale getirilir. Ayıklanan greftler özel bir solüsyonun içinde gazlı bezlerin üzerine yerleştirilerek bekletilir.

Saç Köklerinin Muhafaza Edilmesi

Bilindiği üzere saç ekim operasyonları 4 – 8 saat arası sürmektedir. Greftlerin toplanması ise 2 – 4 saat aralığındadır. Toplama sonrası, ekim yapılacak ana kadar saç kökleri canlılıklarını kaybetmeden en doğru şekilde muhafaza edilmelidir. Çünkü her 1 saç kökü çok önemlidir. Ülkemizde en çok tercih edilen yöntem “Saline Yöntemi” olarak bilinmektedir. Saline Yöntemi’nde, saç kökleri “saline” veya daha çok bilinen adıyla “serum” olarak bildiğimiz tuzlu bir solüsyonda muhafaza edilir.

5- Kanalların Açılması

Kanal açma işlemi, saç ekiminde doğallığı etkileyen en önemli aşamadır. Kanal açma işlemine geçmeden önce, ağrı ya da acı hissedilmemesi için, ekim yapılacak olan bölgeye de lokal anestezi işlemi uygulanır. Şunu da hatırlatmakta fayda var: Lokal anestezinin yapılması belirli saat aralıklarıyla sınırlandırılmaz.Hastanın acı eşiğine göre, gerekli görüldüğünde operasyon esnasında tekrardan lokal anestezi yapılabilir.

Elbette saç ektirme operasyonunda bütün aşamalar çok önemlidir ama kanalların açılma şekli, doğrudan saç köklerinin çıkış yönleriyle alakalı olduğu için, doğrudan “doğal görünüm” ile ilgilidir. Şöyle ki, ekilecek olan saç köklerinin çim adam görüntüsü vermemesi için doğal açıyla ekilmesi gerekmektedir. Bu yüzden “Saç Ekimi Nasıl Yapılır” sorusunun en önemli aşaması kanalların açılması aşamasıdır…

6- Saç Köklerinin Yerleştirilmesi

İlk aşamada saç kökleri toplanmış, ikinci aşamada ayıklanmış ve üçüncü aşamada ise kanallar açılmıştır. Dördüncü ve son aşamada soğuk bir ortamda bekletilen saç kökleri açılan kanallara yerleştirilir. Saç köklerinin yerleştirilmesi işlemi sonrasında operasyon tamamlanır. Bu işlemin süresi ekim yapılacak olan saç kökü sayısına göre değişmekle birlikte yaklaşık 1-2 saat sürebilmektedir. Saç kökleri yerleştirildikten sonra ekim yapılan alan açık bırakılır.

Ekim sonrasında, ekilen saç kökleri çok hassastır. Herhangi bir baskı ya da darbeye karşı çok iyi korunmalıdır. Hastaların birçoğu operasyon sonrasında araca binerken ekilen saçların olduğu tepe bölgesini araba tavanına çarpabilmektedir. Bu konuya da dikkat etmeniz gerektiğinin özellikle altını çizelim.

Saç ekimi operasyonu sonrasında hastanın, saç ekimi merkezinde yatılı kalmasına gerek duyulmaz. Operasyon sonrasında hasta evinde istirahat edebilir.  Uzun süre operasyonda kaldığı için, eve döneceği zaman hastanın yanında bir kişinin olması tercih edilmelidir.Saç ekimi sonrası hastaya düşen görevleri doğru şekilde yerine getirmek, saçlarınızın daha sağlıklı büyümesine yardımcı olacaktır.

Language
error: Content is protected !!
× Bize Ulaşın !